Ameliyatsız Cilt Gençleştirme Yöntemleri

Paylaş:

Zamana karşı koyamıyoruz; yaşlanmanın etkileri hepimizi etkileyecek. Modern teknoloji kozmetikle birleştikçe, yeni yeni ameliyatsız cilt gençleştirme yöntemleri bulunmaya devam ediyor.

 • Hifu
 • Altın iğne
 • Fraksiyonel Co2 lazer
 • Mezoterapi
 • PRP
 • Kolajen aşısı
 • İple asma
 • Dolgu  uygulamaları   ameliyatsız cilt gençleştirme amacı ile kullanılan oldukça başarılı ve güvenli uygulamalardır

Hifu

Yüksek Frekanslı Fokus Ultrason (HIFU), cildin katmanlarına, üç farklı derinlikte hassas bir şekilde odaklanmış ultrason ışınları göndererek, hem mikro hem de makro ultrason teknolojisini kullanır. Bu teknoloji, ciltte SMAS katmanını hassas bir şekilde hedefleyen (yüz germe yaparken cerrahların geriye çektiği katman), kolajen üretiminin uyarılmasına yardım eden ve cildin uzun süreli sıkılaşmasını sağlayan mikro ve makro odaklanmış ultrasondur.

Bu gelişmiş ultrason yöntemi, yüz germe, cilt sıkılaştırma, kırışıklıklar, kontur çizgisi oluşturma, jowl çizgisi, yanak germe ve genel gevşeklik için kullanılır. Vücut doğal yara iyileştirme tepkisi olarak, cildin sıkılaşmasına yardım eden kolajen üretimine başlar. Hifu ile cilt gençleştirme sonuçları anlıktır ve ilerleyebilir, yani tedaviden sonraki 6 aya kadar iyileşme görmeye devam edersiniz.

Hifu çok etkileyici sonuçlar verebilir. Sonuçlar tedaviden hemen sonra görülebilir ancak genellikle etkisi, tedaviden yaklaşık 4 ila 8 hafta sonra başlar ve çoğu hasta tedaviden 12 hafta sonra tam iyileşme yaşar. Uygulamanın sonuçları ilerleyicidir ve 6 aydan daha fazla süre cilt gelişmeye ve gençleşmeye devam etmektedir.

Altın İğne (Fraksiyonel Radyofrekans)

Altın iğne teknolojisi, dermal tabakanın iyileştirme yanıtını desteklemek için cilt dokusunun bazı seçilmiş bölgelerini geçici olarak ısıtır. Aynı zamanda hem yeni kolajen liflerinin hem de yeni elastin liflerinin üretimini hızlandırmak için fibroblastin düzeninin metabolizmasını artırır. Sonuçlar ilk uygulamadan hemen sonra görülebilir, ancak her seanstan sonra sonuçların daha da artması için tekrarlayan tedaviler önerilmektedir.

Sonuçlar genetik, yaşı ve farklı cilt tipleri nedeniyle kişiden kişiye değişir. Sonuçlar 6 hafta gibi kısa bir sürede görülebilir ve bu zaman dilimi her bireye bağlı olarak değişebilir.

Fraksiyonel Co2 Lazer

Yaşlanma belirtilerini azaltan ve cildin görünümünü iyileştiren birçok etkili cilt gençleştirme yöntemi bulunmaktadır. Özellikle lazer tedavileri çok popüler cilt bakım seçenekleridir ve tedavilerde kullanılan teknoloji geliştikçe, daha etkili olmaya devam edecektir. Amaç her zaman; lekesiz, parlak ve genç görünümlü bir cilt elde etmektir.

Mükemmel görünen bir cilt bize daha fazla güven verir. Lekelenmiş veya yaşlı görünen cilt, benlik saygısını olumsuz yönde etkileyebilir. İnce çizgiler ve kırışıklıklardan sivilce izlerine ve yaşlanma lekelerine kadar her şey cildinizin kalitesini ve özgüveninizi etkileyebilir. Bu nedenle, cildinize iyi bakmanız önemlidir.

Fraksiyonel CO2 lazer tedavileri, birçok topikal cilt bakım seçeneğinden daha invaziv olmasına rağmen giderek daha popüler hale geliyor. Lazer teknolojisi bir dizi cilt sorununu tedavi edebilir. En yeni teknolojilerden biri olan fraksiyonel CO2 lazer; en gelişmiş lazer teknolojisini kullanır ve hastalar için şaşırtıcı anti-aging sonuçları ürettiği gösterilmiştir. Aslında çalışmalar, fraksiyonel CO2 tedavisinin sadece yaşlanmanın cildin üzerindeki etkilerini azaltmadığını, aynı zamanda mevcut yaşlanma belirtilerini de tersine çevirdiğini kanıtlamaktadır.  Bu yöntem akne ve diğer travma ile ilgili yara izleri, yaşlanma lekeleri, kırışıklıklar ve göz kenarındaki kaz ayakları , cilt çatlakları, gözenek sıkılaştırma için kullanılır. Sadece bir tedaviden sonra bile, cilt önemli ölçüde daha sağlıklı, genç ve daha yumuşak görünür.

Bu tedavi, lazer enerjisinin cildin tüm bölgelerini bir kerede etkilemesine izin vermez.

Vücudun daha fazla kolajen üretmeye başlamasına izin veren mikro delikler oluşturulur. Mikrodelikler arasında kalan ve  lazer ışınlarından etkilenmeyen sağlam alanlar, etkilenen alanların iyileşme sürecine katkıda bulunur,  iyileşme süresinin hızlanmasını sağlar, böylece olumlu sonuçları artırır. Hastalar genellikle ortalama olarak dört ila beş gün içinde tamamen iyileşir.

Mezoterapi

Mezoterapi, yüz ve vücut üzerindeki problem alanlarını azaltmayı amaçlayan cerrahi olmayan bir cilt gençleştirme tedavisidir. Mezoterapi tedavisi yüz, boyun ve göz altını gençleştirmek için kullanılabilir. Mezoterapi tedavileri, hiyalüronik asid, glikolik asit, transenamik asit,  glukanolakton,  C vitamini, A vitamini, DMAE gibi pek çok maddenin doğrudan mezoderm içine (derinin orta tabakası) enjekte edilmesini içerir. Bu, kolajen ve elastin üretimini teşvik ederek cildinizi besler, canlandırır ve cildinizin metabolizmasını uyarır.

Mezoterapi enjeksiyonları sonrasında cildiniz nemlenmiş, parlak, ışıltılı ve daha sıkı görünecektir. Mezoterapinin etkili olması için 2-4 hafta aralıklarla 4-6 seans önerilmektedir.

PRP

PRP, yüz ve cilt gençleştirme için çok tercih edilen cerrahi olmayan bir prosedür haline gelmiştir. PRP tedavisi, yeni hücre büyümesini teşvik etmek için kendi kan trombositlerinizi kullanan, cildinizi iyileştirmeye yardımcı olan ve cildinizin her türlü kaybını telafi eden bir tedavidir.

Kanınız esas olarak dört bileşenden oluşur; kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri, plazma ve trombositler. Kanınız alınır, kan hücrelerinin plazma ve trombositlerinizden ayrılmasını sağlayan bir santrifüjde döndürülür. Daha sonra, kolajen üretimi ve yeni cilt hücrelerini uyarmak için cilde yeniden enjekte edilir. PRP, hastaların kendi trombositlerinin fonksiyonlarından yararlanır ve bu nedenle alerji riski yoktur. PRP, ayrıca, özellikle erkek tipi kellik olmak üzere, saç dökülmesini tedavi etmek için başarıyla kullanılabilir. Tedaviye erken başlamak önemlidir ve uygun bir aday olup olmamanız muayene sırasında belirlenir.

Çoğu hasta dört ila altı haftalık aralıklarla üç seansa girer. İnsanların fark ettiği ilk şey, cilt yapısında ve elastikiyetindeki etkili gelişmedir. Kolajen üretiminin meydana gelmesi üç ay kadar sürebilir ve sonuçlar kişiye bağlı olarak farklılık gösterebilir. Sigara, stres ve hastalık gibi faktörler sonuçları etkileyebilir. Üç seanstan oluşan bir uygulama, iki yıla kadar etkili sonuç verebilir.

Genellikle, trombosit aktivasyonunun bir parçası olan tedavinin yaygın yan etkileri kızarıklık ya da ısı bölgesinde hafif ve orta dereceli şişliktir. Bir sıvı uygulanması gerektiğinden, şişlik oluşması kaçınılmazdır. İğne giriş yerlerinde küçük çürüme  alanları meydana gelebilir ve ortadan kalkması birkaç gün sürebilir.

Kolajen Aşısı

Enjekte edilebilir dolgu maddeleri en popüler cilt gençleştirme tekniklerinden biridir. Yaşlandıkça, cildimizi genç ve sağlam tutan dokular; yerçekimi, güneşe maruz kalma, diyet, genetik faktörler ve yüz kas hareketinin etkileri nedeniyle parçalanmaya başlar. Zamanla bu faktörler yüzdeki çizgilerin, kırışıklıkların ve kıvrımların gelişimine katkıda bulunur.

Cilt, epidermis ve dermis olarak bilinen iki katmandan oluşur. Cildin epidermisi veya dış tabakası, çevreye karşı birincil cilt savunması görevi görür. Dermis veya cildin en iç tabakası, bağ dokudan oluşur ve cilde bir destek ağı sağlar. Çoğu yüz kırışıklıkları ve daha derin kıvrımlar, cildin dermal tabakasında oluşur.

Dermisin çoğunluğunu kolajen oluşturur ve birincil işlevi cilde destek sağlamaktır. İlk olarak yirmi yıl önce kullanılan kolajen aşısı, genellikle yüz hatları, kırışıklıklar ve yara izlerini tedavi etmek ve dudak çizgisini belirginleştirmek için kullanılırdı. Kolajen dolgu maddeleri, zamanla tükenen kolajenin yerini alır ve cildin yüzeyinin altındaki yapıyı tonlar.

Ultra ince bir iğne kullanarak dermis tabakasına, tedavi alanının kenarı boyunca çeşitli noktalara kolajen enjekte edilir. Yaklaşık üç ila beş enjeksiyondan sonra, dermatolog tedavi bölgesine masaj yapar. Hekim, dolgu maddesini kırışıklık uzunluğu boyunca enjekte etmeye devam edecek veya maksimum düzeltme sağlanana kadar sürdürecektir. Lokal anestezi kullanılmamışsa, enjeksiyonlardan çok hafif acı hissedebilirsiniz. Enjekte edilen kolajen, vücudun zamanla tükenen kolajeninin yerini doldurur, cildin altta yatan bölgelerini iyileştirir ve daha genç bir görünüm yaratır.

Enjeksiyonları takiben, tedavi bölgesinde kızarıklık, hafif batma hissi, hafif şişlik veya morarma yaşayabilirsiniz. Enjeksiyon bölgelerinde kabuklanmalar da oluşabilir. Bu belirtiler genellikle iki ila üç gün içinde kaybolur. Bandaj gerekli değildir ve çoğu hasta tedaviden hemen sonra normal aktivitesine devam edebilir. Vücut, zamanla enjekte edilen kolajeni metabolize edip, emecektir. Sonuçların uzun ömürlülüğü hastaya göre değişmekle birlikte, kolajen enjeksiyonlarından elde edilen sonuçlar tipik olarak üç ila altı ay boyunca sürer.

İple Asma

Uzun süre etki gösteren, gevşek ve sarkık yüz ve vücut bölgelerine uygulanan bir cilt gençleştirme yöntemidir. Tıbbi polyester ve silikon, PDO, polipropilen  yapısındaki ipler kullanılır. Güvenlidir, çünkü yapımında 50 yıldan uzun süredir implantlarda kullanılan malzemeler kullanılır. Ürünler, uzun süreli etki sağlar,  güzel ve genç bir görünüm verir ve çok dayanıklıdır. Esnektirler, bu nedenle herhangi bir hasar riski olmadan kas hareketlerine uyum sağlarlar.

Ağrısız ve doğal bir etki sağlamak için esnekliği kontrol eder. Güçlü destek verdiği için çok güçlü ipliklerdir. Doku hasarını önlemeye yardım eder ve fibrozise neden olmaz.

Kullanılan iperlin yapısına göre bir kısmı 1.5- 2 yıllık etki gösterir, bir kısmı 5-7 yıllık etki gösterir. Genel anestezi olmadan uygulanır. Yara izi bırakmaz. Sınırlı enfeksiyon riski bulunmaktadır. Düzgün uygulandığında, çok etkilidir. 35 ila 75 yaş arasındaki insanlar için gayet uygundur. Hafif veya orta derece sarkık göz kapakları için uygulanabilir.

 • Kullanılan iplikler esnektir ve % 20’ye kadar gerilebilirler.
 • Esnek yapısı nedeniyle, yüz ifadelerini etkilemez.
 • İplikler, uygulamanın çok etkili olmasını sağlayan yumuşak dokuya tutunur.

İple asma, yaklaşık 45 dakika sürer ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Nazolabial çizgilenme, marionette çizgileri, çene çizgisi, boyundaki sarkmalar, kaş kaldırma amacı ile uygulanırlar. Prosedür her zaman deneyimli bir uzman tarafından yapılmalıdır. Hasta, işlemden hemen sonra sosyal yaşamına devam edebilir, ancak  ilk birkaç hafta aşırı aktif olmaktan kaçınmalıdır.

Hasta normal olarak, prosedürden sonra hafif morarma veya kızarıklık yaşayabilir. Bu etkileri en aza indirmek için buz kompresi önerilir. Hasta ayrıca bazı ağrı kesiciler de kullanabilir. Prosedür öncesinde, prosedür boyunca veya sonrasında meydana gelebilecek olumsuz sonuçları önlemek için işlem deneyimli bir uzman tarafından yapılmalıdır. Prosedür hastanın günlük yaşamını etkilemeden kolay bir şekilde yapılır. Ayrıca dolgu, yağ greftleri ve botoks gibi başka prosedürlerle birleştirilebilir.

Dolgu

Dolgu maddeleri, cildi gençleştirerek, kırışıklıkları azaltarak veya ortadan kaldırarak, kırışıklıkları yükselterek, dudakları vurgulayarak ve yumuşak doku kaybını telafi ederek çalışır. Yaşla birlikte, cildimiz kırışıklıklara ve sarkmaya karşı daha hassas hale gelir. Güneş ve yıllarca süren kas hareketine maruz kalma (şaşılık, çiğnemek, gülmek) cilt dokusunun eskimesine neden olur.

Dolgu, yüzün ve vücudun belirli bölgelerinde kullanılan birkaç küçük enjeksiyon ile uygulanır. Çeşitli dolgu maddeleri mevcuttur. Her biri kırışıklık azaltma ve dudak büyütme gibi bir veya birkaç amaç için tasarlanmıştır. Nitelikli bir dermatolog ve hangi enjeksiyonların ve hangi enjekte edilebilir dolgu maddelerinin sizin için uygun olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Dolgu maddeleri, yaşlandıkça yağ ve kolajen dokusunu kaybetmiş bölgelerdeki kırışıklıkları azaltır. Hiyalüronik asit( HA) vücudunuzda da bulunan doğal dolgu maddesidir. Zamanla vücutta azalır. Göz altındaki çukur görünümünü azaltır, dudak çizgisini belirginleştirir, çenede oluşan büzüşmeleri azaltır, yanakların sarkıklığını azaltır, marionette çizgilerini azaltır. Dolgu maddeleri, bu kıvrımların hemen altına, yüzde daha genç bir görünüm oluşturmak amacıyla azalan hacmin yerini almak üzere enjekte edilir Diğer bir dolgu maddesi olan polikaprolakton da HA gibi benzer etkileri yaparken , eridikten sonra da kolajen üretimini tetikleyerek ikincil bir fayda gösterir..

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar