Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Paylaş:

Göz altı morlukları genellikle her iki gözün altında da oluşur. Bu durum, travmanın neden olduğu morarmadan veya enfeksiyonun neden olduğu şişlikten farklıdır. Yorgunluk, göz altı morluklarının en yaygın görülen nedenidir. Bazen, gözlerin altında koyu halkalar gibi görünen şişlikler veya çukurlar oluşabilir. Göz altı morluklarının en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • Alerjiler
  • Atopik dermatit (egzama)
  • Kontakt dermatit
  • Yorgunluk
  • Saman nezlesi (alerjik rinit)
  • Genetik
  • Afrika veya Asya kökenli insanlar için bir endişe kaynağı olabilen pigmentasyon bozuklukları
  • Gözlerinizi ovalamak veya kaşımak
  • Vücudunuzu daha fazla melanin üretmeye yönlendirecek şekilde güneşe maruz kalmak

Ciltte incelme ve yaşlanmayla birlikte gelen yağ ve kolajen kaybı, gözünüzün altında kırmızımsı mavi kan damarlarını daha belirgin hale getirebilir.

Ne Zaman Bir Doktora Görünmelisiniz?

Renk değişikliği ve şişme sadece bir gözün altındaysa ve zamanla kötüleşiyorsa, göz altı kapatıcılarından veya göz altı kremlerinden daha kalıcı bir çözüm istiyorsanız, bir dermatoloğa başvurmalısınız.

Gözünüzün altındaki dairelere neyin neden olduğuna bağlı olarak, doktorunuz morlukları azaltmak için reçeteli kremler veya bir tedavi kombinasyonu önerebilir. Lazer tedavisi veya kimyasal peeling bazı durumlarda yardımcı olabilir. Morlukların dolgu enjeksiyonu ile tedavi edildiği bir yöntem olarak göz altı ışık dolgusu da morluğu ve göz altı torbalarını ortadan kaldırabilir.

Göz Altı Işık Dolgusu Nedir?

Hassas ve narin göz çevresi bölgesini tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış bir hyalüronik asit bazlı enjekte edilebilir jeldir. Hyalüronik asit, dermis bölgesinde doğal olarak bulunan ve cilde nem, esneklik ve sıkılık veren yaşla birlikte ise azalan bir moleküldür. Dolgu maddeleri içindeki hyalüronik asit ve yeniden yapılandırıcı vitaminler ve amino asitler ile dolgular gözlerin altındaki ince çizgileri, koyu halkaları ve derin göz çukurlarını ortadan kaldırmak için özellikle gözyaşı oluğu alanı için kullanılır.

Göz Altı Işık Dolgusunun Uygulanması Ne Kadar Sürüyor?

Gözaltı ışık dolgusu tedavileri 15 -25 dakika sürer. Göz altı alanı için yaklaşık 1  şırınga kullanılır.  1-2 aylık kontrol sonrası göz altı çukuru oldukça fazla olan hastalarımız için gerekirse ek rötuşlar yapılabilir. Sonuçlar anında görülür

Uygulama Rahatsızlık Veriyor Mu?

Göz altı alanı narin ve ince bir deri ile örtülüdür. Bu yüzden olası ağrılar hakkında endişelenmek doğaldır. Ancak, göz altı dermal dolgu maddeleri içinde bulunan, lidocaine ile hastalarımız için ek avantajlar sağlarız çünkü lidocaine, tedavi edilen bölgenin uyuşmasına yardımcı olur. Bu durum, hastanın enjeksiyon sırasında az bir rahatsızlık hissetmesi veya hiç rahatsızlık hissetmemesi anlamına gelir ve prosedürden sonra, dolgu çok hızlı bir şekilde dağılır.

Uygulama Sonrası İstirahat ve Düzelme Süresi

Gözaltı ışık dolgusu uygulamaları çok ince iğneler vasıtası ile veya ucu iğne kadar keskin olmayan kanüller vasıtası ile uygulanır. Hastaların göz altında ilk 2 gün boyunca şişlik meydana gelmesi normaldir. Bu şişlik, takip eden günlerde azalacaktır, ancak bazı küçük şişliklerin tedaviden 7-10 gün sonrasına kadar devam etmesi de kesinlikle normaldir. Göz altı alanı çok ince ve hassas olduğundan, iğne kullanılan hastalarda küçük morluklar oluşabilir. Hastalar, bu küçük morlukları makyajla örtebilir veya çok az fark edilebilir olduğundan zorluk yaşamazlar. Morarma olasılığını azaltmak için, tedaviden 3-4 gün önce aspirin, E vitamini veya ginseng gibi kan inceltici ilaç ve takviyelerden kaçınmanızı öneriyoruz. Kanül ile yapılan uygulamalara ise bu tabloya rastlanmaz

Sonuçları Ne Kadar Sürer?

Sonuçlar  yaklaşık 9 ay- bir yıl arası sürer. Göz altı için özel ürünler kullanan ve cilt bakımına özen gösteren kişilerde bu süre uzayabilir ama yılda bir kere uygulamayı tekrarlamak gerekecektir.

Maliyeti Nedir?

Dermal dolgu, gözlerin altında kullanılmak üzere özel olarak formüle edilmiştir. Maliyet, genellikle bu özel göz altı ürününün ne kadar kullanılacağına bağlı olarak değişir.

Kalıcı Mıdır?

Hyalüronik asit vücudumuzda zaten var olduğundan, vücudumuz dolgu ürününü doğal olarak oluşan hiyalüronik asitle aynı şekilde görecek ve zamanla metabolize etmeye başlayacaktır. Ürün, iyi bir güvenlik profiline sahiptir ve göz altı enjeksiyonları içinde üstün bir içeriktir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar