Hifu (High İntensive Focus Ultrasound) ile Ameliyatsız Yüz Germe

Paylaş:

“Yüksek Yoğunluklu Odaklanmış Ultrason” olarak da adlandırabiliriz. Non-invaziv cilt sıkılaştırma ve gençleştirme prosedürleri estetik tıpta son derece popüler hale gelmiştir ve yeni ve heyecan verici tedavi modelleri gelişmeye devam ettikçe, hastaların mükemmel sonuçlar elde ettiğini ve birçok durumda geleneksel kozmetik cerrahi ihtiyacını ortadan kaldırdığını görebiliriz.

Birkaç yıl önce bulunduğu günden bu yana, Yüksek Yoğunluklu Odaklı Ultrason (Hifu), yüz, boyun ve çeşitli vücut bölgelerinde ciddi cilt sıkılaştırma ve kaldırma etkilerini gerçekleştiren etkileyici bir estetik cihaz olarak kendini kanıtlamıştır.

Heyecan verici yeni konsept, cilde ve çevresindeki dokulara zarar vermeden çalışır. Hifu, derin dermis, derin dermisin sınır tabakası ve subkütanöz yağ, deri altı yağın fibröz dokuları ve fasya gibi derin yapılara aktarılan yüksek yoğunluklu bir ultrasondur. Alanlar tedavi edildikten sonra iyileşme süreci birkaç ay boyunca bu derin dermal ve fasya tabakalarında gerçekleşir ve kademeli bir germe ve sıkılaştırma etkisi elde edilebilir.

Hifu’nun başlıca avantajı, doktorun epidermise zarar vermeden yüz germe işlemi yapmasına izin vermesidir. Hifu ile hiçbir şekilde kesi izi kalmaz, yabancı madde içermez, radikal bir değişim değildir, dışarıdan doğal ve fark edilir bir etki için içeride yalnızca sağlıklı bir canlanma yapılmasına izin verir.

Tek bir 40-45 dakikalık prosedürden sonra gününüze kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Kısa süreli bir “gerginlik” fark edebilirsiniz, ancak yeni ve daha elastik bir kolajen yaratma sürecinin doğal işlevi, egzersizin kas inşa etmedeki etkisi gibi zamanla oluşur.

Nasıl Çalışır?

Yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason (Hifu), cerrahi olmayan bir yüz ve boyun germe işlemi olarak cildi kaldırır ve sıkılaştırır.

Bu yöntem, kaş, boyun, çene altı ve hatta göğüs ve diğer vücut bölgelerinde gevşek cildin kaldırılması, gerginleşmesi ve sıkılaşması için odaklanmış ultrason ve yüzün kendi doğal iyileşme sürecini kullanır. Odaklanmış ultrason, cildin içindeki ve çevresindeki dokulara zarar vermeyen ve istirahat gerektirmeyen bir tekniktir.

Sadece son yıllarda kullanıma sunulmuş olan nispeten yeni bir kozmetik teknolojisidir. Bir yüz bakımı şekli olarak, elde kullanılan bir cihaz ile yüz ve boyuna konsantre ultrason enerjisinin verilmesini sağlar. Hücreleri uyarmaya yardımcı olan ve doku gençleştirmesi ve kollajen üretimi ile sonuçlanan non-invaziv bir tedavidir. Tedavinin genel etkisi, bu bölgelerde cildin sıkılaşmasını ve kaldırılmasını teşvik etmektir.

Hifu yöntemi, doku gençleştirme ve kolajen üretimini teşvik etmeye yardımcı olabilir, sarkmış cildin sıkılması ve kaldırılmasıyla sonuçlanır ve aynı zamanda yağ birikintilerini parçalamak için de kullanılabilir. Yetenekli bir uygulayıcının elinde, bir yüz şekillendirici (ama ameliyat gerekmeden) ile benzer sonuçlar üretebilir.

Bilimsel Çalışmalar

Yüz sarkması ve cilt kırışıklıkları olan 20 hastada yapılan bir çalışma, 20 hastanın hepsinin sonuçlarından çok memnun kaldıklarını göstermiştir. Hifu kullanan 36 hasta üzerinde kaş kaldırma için bir çalışma yürütülmüş ve tedaviden hemen sonra ortalama 2mm. bir kalkma gözlenmiştir. Ayrıca farklı bir çalışmada, tüm hastalarda dudak kıvrımları ve çene çizgileri düzelmiştir. Hastaların % 77’sinde dudak kıvrımlarının daha gergin olduğu bildirilmiştir ve hastaların % 73’ü çene hattında hızla iyileşme bildirmiştir.

Başka Hangi İşlemler İçin Kullanılabilir?

 • Göz altı torbaları ve kırışıklıkları
 • Karın sıkılaştırma
 • Kol sıkılaştırma
 • Diz kapağı germe
 • Uyluk germe
 • Yağ ceplerinin kalıcı olarak azaltılması
 • Alt yüz ve çene çizgisinin gerilmesi
 • Boyun kaldırma ve germe
 • Kaş kaldırma
 • Kaş kaldırma yoluyla düşük göz kapaklarının iyileştirilmesi
 • Alt çenenin kaldırılması
 • Dudak çizgisinin ve kıvrımlarının iyileştirilmesi
 • Gıdı germe

Kimler Hifu Yaptırmayı Düşünmelidir?

Aşağıdaki şekilde sorunları olan insanlar için başarılı sonuçlar doğuracaktır:

 • İnce çizgileri ve kırışıklıkları olan insanlar
 • Yanak ve göz kapağı boyunca cilt sarkması sorunu yaşayanlar
 • İnce ve gevşek dokulu cildi olanlar
 • Ağız çevresindeki deride zayıflama yaşayanlar
 • Alt çene hattı belirsizleşenler

Prosedür

Hifu konsültasyonu ve tedavisi öncesinde özel bir hazırlık yapılmamaktadır. Dermatoloğun muayenehanesinde, hastanın tam tıbbi geçmişi belirlenir ve özellikle yüz ve boyun gibi bölgelerde kapsamlı bir fizik muayene yapılır. Teşhis edilen cilt enfeksiyonu veya daha sonraki bir tarihte tedavi gerektirecek mevcut cilt problemi dışında, prosedür doktor muayenesinden hemen sonra yapılabilir.

Hifu işlemlerinin çoğu aşağıda özetlenen prosedürü takip eder:

 • Özel eğitimli hemşireler hastaya tam yüz temizliği ve hazırlık yapacaktır.
 • Doktor hastanın yüzüne ve boynuna ultrason jeli uygular.
 • Doktor eliyle Hifu cihazını hastanın cildinde gezdirir. Bu sırada, cilde ultrason enerjisi verilir, cilt hücrelerini kolajen üretmek için uyarır ve doku iyileşmesini, onarımını ve gençleşmesini destekler.
 • Hastanın cilt durumuna bağlı olarak doktor, cihazın cilde nüfuz etme derinliğini ayarlar. Bu işlem yapılırken, hasta cildin altında ısı hissedebilir veya hafif bir batma olabilir. Mutlak ağrısız bir deneyim için, klinikte kalifiye bir anestezi uzmanı tarafından sedasyon yapılabilir.
 • Her Hifu prosedürü, cilt probleminin şiddetine bağlı olarak 40-45 dakika arasında sürer.

Tedaviden Sonraki Dönem

Hifu işleminden sonra hasta günlük faaliyetlerine hemen devam edebilir. Fakat yine de, cildini korumak için güneş koruma kremleri uygulamak zorundadır. Bazı hastalar, genellikle kendi kendine geçen hafif ağrı rapor etmiştir. Bu semptomların varlığında, ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir.

En iyi sonuçları elde etmek için işlemin ardından üç ila dört aylık aralıklarla bakım seanslarının yapılması tavsiye edilir. Kolajen üretiminin iki ila üç ayda optimum seviyesine ulaşması beklenir. Bu dönemde, hastaların yüzünün daha genç, daha sağlıklı, daha yumuşak ve esnek hale geldiği görülebilir.

Aşağıdaki videoda örnek Hifu işlemini görebilirsiniz.

http://www.skinbodyhealthclinic.com/hifu-face-lift/

What is HIFU Treatment for the Face?

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar