İğneli Lipoliz Nedir?

Paylaş:

İğneli lipoliz, ilaç karışımlarının yağları parçalamak amacıyla ilgili bölgeye enjekte edildiği bir prosedürdür. Bu teknikte, yağ hücrelerini parçalamak için deri ve deri altı yağ dokusu içine fosfatidilkolin (PPT) ve sodyum deoksikolat enjekte edilir. Bazı uygulamalarda ayrıca enjeksiyon çözeltisinde vitaminler de bulunur. Bu işlem yağları eritir ve daha sonra çözünen yağlar vücut tarafından atılır. PPT, yağ damlacıkları (yağ embolisi) ve karaciğer koruyucu olarak kan damarı tıkanıklıklarının önlenmesi ve tedavisi için intravenöz olarak kullanılmıştır. İşlemin yaptığı, vücudun belirli bölgelerindeki yağların parçalanmasını sağlamaktır. Daha sonra vücudun metabolizması tarafından emilir. Etken madde, çok ince iğneler aracılığıyla uygulanır.

İşlem karın, yüz, uylukların iç kısmı, sırt ve kalça bölgelerindeki yumuşak yağlar için çok uygundur. Ayrıca selülit üzerinde de çok iyi sonuçlara ulaşır. Seans sayısı, yağın türüne, vücut bölgesine ve vücut büyüklüğüne bağlı olarak kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Genellikle tedavinin tamamlanması için 2 -4 hafta aralıklar ile 6-8 seans grekir.

Hastalar sadece hafif bir batma hisseder ve ilk 2 saat boyunca hafif bir kaşıntı ve yanma hissi duyarlar.  Lipoliz, kilo verdirme yöntemi değildir ve aşırı şişman olan kişiler için yeterli olmayacaktır.

Bu teknik, diyet ve egzersize dirençli yağ birikimlerinin etkili bir şekilde azaltılmasında faydalıdır. Kozmetik prosedür olarak iğneli lipoliz, on yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır ve güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu prosedür aynı zamanda lipomu kontrol etmek için de kullanılır. Yöntem, bir kilo verme aracı olarak tasarlanmamıştır, ancak istenmeyen lokal yağ öbeklerinden kurtulmanın bir yoludur, gıdı, uyluk, karın ve üst kollardaki yağlar için idealdir. Bu prosedür, rutin olarak merkezimizde yapılmaktadır.

Hangi Bölgelere İğneli Lipoliz Uygulanabilir?

  • Bölgesel lipidozun meydana geldiği tüm bölgelerde (karın, kalça, bacak, kol, boyun)
  • Göz altı torbalarının giderilmesinde
  • Selülitlerin yok edilmesi veya azaltılması için
  • Jinekomasti (erkeklerde göğüs büyüklüğü) tedavisinde

UYGULAMA VE ETKİLERİ

Lipoliz uygulamasında bölgesel yağ birikmesi gözlenen bölgelere 10 ila 13 cm’lik iğne ile PPC materyali enjekte edilir. Bu malzeme lipit hücrelerinin geçirgenliğini artırır ve karaciğer tarafından parçalanıp yok edilmesini sağlar. Daha sonra doğal lenfolipik vücut sistemi tarafından dışarı atılırlar. Lipidlerin, doğal yollarla vücuttan dışarı atılmasından dolayı liposuction sonrası oluşan sarkma etkisi yoktur. Lipoliz uygulamasının etkileri tedaviden hemen sonra başlar. Görsel olarak görünen zayıflama, 2 ay ve yaklaşık  4. seanstan sonra hissedilir

Kimler İçin Sakıncalı Olabilir?

  • Kalp rahatsızlığı olan kişilerde uygulanmaz.
  • Diyabet hastalarında
  • Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan insanlarda
  • Hamilelikte ve emzirme döneminde
  • Kan pıhtılaşması tedavisi gören ve ilaç kullanan hastalarda uygulanmaz.

Ayrıca obez insanlara uygulanan bir tedavi şekli değildir, sadece bölgesel yağlanma tedavilerinde kullanılır.

İğneli Lipoliz Seansları

Seans süresi, tedavi edilecek alanın büyüklüğüne bağlı olarak 15-25 dakika arasında değişir. Seans sayısı hastanın beklentilerine göre belirlenir. Tatmin edici sonuçlar, 2 ila 4 aylık aralarla ve 4-6 seanstan sonra elde edilir.

Son Seans Dönemi İle İlgili Uyarılar

Tedavi süresince alkol kullanılmamalıdır. Lipoliz tedavisi sırasında güneş banyosu ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Hastanın duyarlılığı ve hassasiyetinin düzelmesinden sonra, güneşlenme konusunda hasta için herhangi bir rahatsızlık yoktur.

İğneli Lipolizin Bilinen Yan Etkileri:

Birçok doğal alternatif gibi bazı yan etkiler de vardır. Bilinen yan etkilerden bazıları şunlardır: Enjeksiyonlardan sonra ve ağrı eşiğinize bağlı olarak karıncalanma ve ağrı için, birtakım ağrı kesiciler reçete edilebilir. Küçük yan etkilerin bazıları şişlik, morarma, kızarıklık, yanma hissi ve hassasiyettir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar