Karbon Peeling Nedir, Nasıl Yapılır?

Paylaş:

Korumasız bir şekilde güneşe çıkmak, uzun süre güneşe maruz kalmak, yaşın ilerlemesi, ergenlik ve hamilelik dönemlerinde değişen hormon dengeleri ve daha pek çok sebeple ciltte lekeler oluşmaktadır. Başta kadınlar olmak üzere aslında herkes cildinde sonradan oluşan lekelerden rahatsız olmaktadır. Bu sebeple de cilt lekelerinin hafifletmek ya da en iyisi yok edebilmek adına hem tıbbi alanda hem de kozmetik alanda pek çok çalışma yapılmıştır ve hala yapılmaya devam etmektedir.

Cilt lekelerinden en kısa sürede ve en başarılı şekilde kurtulmayı hedefleyen, bunu vaat eden pek çok krem, bitkisel karışım, bazı ilaçlar, lazer, ışın teknolojileri ve cildin üst tabakasını soyarak lekelerden kurtulma amaçlı peeling işlemleri uygulanmaktadır. Bunlardan bazıları hastanın beklediği sonucu vermezken, bazıları gerçekten tatmin edici düzeyde başarı kazandırmaktadır. Günümüzde ise cilt lekelerinden daha kısa sürede ve başarılı bir şekilde kurtulmaya olanak veren karbon peeling uygulaması favori bir işlem haline gelmiştir.

Karbon peeling işlemi, karbon bileşikleri yardımı ile lazer cihazı kullanarak cildin son derece güvenli bir şekilde soyulma işlemidir. Tıp ve kozmetik dünyasındaki gelişmeler, lazer uygulamalarının ve lazer cihazlarının da çok daha fonksiyonlu olarak çalışmasına olanak tanımıştır. Karbon peelingin en önemli özelliklerinden birisi, lekeleri yok etmede hastalara oldukça güvenli çözümler sunmasıdır. Karbon peeling, bir değil, birkaç cilt problemi için güvenli bir şekilde yapılır ve istenen sonuca ulaşmak mümkün olur. Şöyle ki; karbon peeling uygulaması ile güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, melazma gibi cilt lekeleri, siyah noktalar, derin olmayan kırışıklıklar, geniş gözenekler, cilt sarkmaları, cildin aşırı yağlanması gibi pek çok farklı cilt problemleri güvenli bir şekilde çözülebilmektedir.

Karbon peeling uygulaması nasıl yapılır?

Uygulamanın yapılacağı cilt alanı, iyi bir şekilde temizlenir ve ardından karbon partikülleri içeren koyu siyah renkli krem ciltte iyileşmesi istenen bölgeye sürülür. Bu kremin içindeki karbon parçacıklarının cilt tarafından iyice emilmesi çok önemlidir. Bu sebeple de cildin kremi emmesi, yani kremin tüm gözeneklere alınması için 15-20 dakika kadar beklemek gerekir. Karbon peeling uygulamasında Q-switched Nd-Yag lazer cihazları kullanılmaktadır. Bu lazer cihazlarından çıkan lazer ışını siyah renkli karbon parçacıkları tarafından emilmeye uygun dalga boyuna sahiptir. Bu lazer cihazı ile yapılan atışlar sayesinde cildin içine alınmış, cilt tarafından emilmiş olan karbon partikülleri patlatılır ve bu sırada çıkan ısı ile cildin üst tabakasında yüzeysel bir soyulma işlemi gerçekleşir.

Aşama aşama karbon peeling işlemi:

  • Aşama: Cilt temizlenir ve tüm kirlerden arındırılır.
  • Aşama: Cilt yüzeyine karbon içerikli, koyu renkli bir sıvı sürülür.
  • Aşama: 10 dakika boyunca renkli sıvının, cilt üzerinde kuruması ve maske halini alması beklenir.
  • Aşama: Karbon maskesi sürülen yerlere lazer cihazı ile lazer ışınları atışı yapılır. Bu şekilde karbon maskesi sürülen tüm cilt yüzeyi taranır.

Karbon peeling hangi durumlarda kullanılır?

Ciltte sonradan oluşan lekelerin azaltılması, cilt gözeneklerinin sıkılaşması, cildin gerginliğinin sağlanması ve kollajen sentezinin artması karbon peeling uygulamasının önemli etkileridir. Bu etkiler sayesinde ciltte çeşitli nedenler ile oluşan lekelerin tedavisi, orta düzeydeki kırışıklıkların giderilmesi, ciltte anti- aging etki verilmesi ile cildin kalitesi ve gençliği arttırılırken, cilt yağ salgısı kontrol altına alınabilir ve cilt gözenekleri sıkılaştırılarak kapatılır, siyah noktalar temizlenir ve tüm bunlarla ciltte gençleşme, yenilenme ve gözle görülür bir güzelleşme sağlanır.

Karbon peeling uygulaması sırasında ciltte çok hafif bir ısı artışı hissedilmektedir. Karbon peeling işlemi sonrasında cildin güneşten korunmasına dikkat edilmesi de elde edilecek olumlu etkiyi artıracaktır. Birer hafta ara ile uygulanan ortalama 5 seanslık karbon peeling uygulaması sayesinde ciltte ciddi bir iyileşme, güzelleşme ve kalitesinde artma gözlenecektir.

Karbon peeling uygulaması nasıl etki eder?

Karbon peelingin uygulamasında; öncelikle cilde uygulanan karbon sıvısı deri üzerinde çok ciddi şekilde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Bu uygulama maske şeklinde cilt yüzeyinde bekletildiği süre içinde cilt yüzeyine iyileştirici etki etmektedir. Lazer ışınlarının bilimsel olarak da kanıtlanmış iyileştirici özelliği ile ışınlar cilde gönderildiği anda cilt altına geçer, cilt üzerindeki karbonu da içine alarak derinin altına kadar nüfuz eder. Bu sayede cildin altında çok daha hızlı ve etkili bir tedavi gerçekleşmiş olur. Karbon peeling uygulaması ile cildin altına geçen karbon partikülleri, lazer ışınlarının ısı oluşturucu etkisi ile cilt lekeleri, cilt yaşlanması, sarkmalar ve daha pek çok cilt problemini çözmek için daha hızlı bir şekilde çalışmaya başlar. Tüm bu etkiler, lazer ışınlarının verdiği ısı ile kolajen üretiminin artması neticesinde gerçekleşmektedir. Sonuç olarak karbon peeling uygulaması; karbon ve lazerin gücünü bir arada kullanarak daha başarılı ve güvenli sonuçlar elde eden bir cilt tedavisi haline gelmiştir.

Karbon peeling işlemi acı verir mi?

İşlem esnasında hastalar ciltlerinde hafif bir ısı artışı ve lastik çarpması gibi bir histen bahseder. İşlem kesinlikle ağrılı değildir.

Karbon peeling kaç seans yapılır?

Karbon peelig uygulamasında genel olarak 5 – 8 seans uygun bulunmaktadır. Ancak her bireyin cildi ve cilt üzerindeki sorunlar farklı olduğundan cildin ihtiyacı da farklı olur. Genellikle karbon peelingte gözlemlenen en az seans sayısı 5, en fazla ise 8 seanstır.

Karbon peeling işlemi uzun sürer mi?

Karbon peeling işleminde öncelikle cildin temizlenmesi ve ardından karbonun sürülerek 15-20 dakika bekletilmesi gerekir. İşlem ise 5 dakikalık bir süreçtir. Yani toplamda 20-25 dakikalık bir süreçtir.

Karbon peeling kalıcı bir çözüm müdür?

Cilde uygulanan diğer pek çok işlem gibi karbon peeling uygulaması da ömür boyu kalıcı değildir. Zira cilt, zaman geçtikçe ve hormonsal durumlar değiştikçe etkilenecek ve değişecektir. Dolayısıyla da karbon peeling işleminin de bir kalıcılık süresi vardır. Ancak işlemin sonuçlarının daha uzun süre etkisini koruması için ilerleyen dönemde 6 ayda bir ya da yılda birkaç kez tekrarlanması uygun olacaktır.

Karbon peeling uygulamasının avantajları nelerdir?

  • Her mevsim rahatlıkla uygulanabilir.
  • Ağrı, acı hissi ortaya çıkmaz.
  • Uygulama sonrasında ciltte kabuklanma, soyulma, yara oluşmaz.
  • Uygulama sonrasında kişi hemen normal hayatına dönebilir.
Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar