Koltuk Altı Botoksu Nedir?

Paylaş:

Botoks Koltuk Altı Terlemesi İle Mücadele Edebilir

Kırışıklıklarla savaşmak için sıkça kullanılan bir tedavi olan botoksun, başka bir kullanım alanı aşırı terleme tedavisidir

Aksiller hiperhidroz olarak bilinen koltukaltı terlemesi tablosunda  kişi, normal vücut sıcaklığını korumak için normalden dört kat daha fazla terler. Ve bu kişiler  genellikle sosyal ortamlarda zorluk çeker ve günlük aktiviteleri önemli ölçüde etkilenir.

Botoks (Botulinum toksin tip A), Temmuz 2004’te reçeteli kremler veya antiperspirantlarla çözülemeyen aksiler hiperhidrozun tedavisi için FDA tarafından onaylanmıştır.

Koltuk Altı Botoksu Nedir?

Botulinum toksini , Clostridium botulinum’un fermente kültürlerinden elde edilir. 1980’li yıllarda Botox ismiyle ilaç kimliği kazanmış ve 1989’da FDA onayı almış, Sağlık Bakanlığımız tarafından da 2001 yılında onaylanmıştır. 2004 yılında  da aksiler hiperhidroz (aşırı koltuk altı terlemesi) için  FDA onayı almıştır.

Botoxun, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile hedef organ arasındaki iletimi durduran bir etki mekanizması vardır. Sinir iletiminin durması, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar.

Koltuk Altı Botoksundan Sonra Ne Olur?

İşlem sonrası etkinliğin devam süresi kişiye göre değişir. Kişinin metabolizmasını hızlandıran bir ilaç kullanıyor olması, ağır egzersizler, stres, sigara kullanımı etkinliği azaltmak ile birlikte sıklıklar  koltuk altı terlemesi çin botoks  etkinlik süresi yaklaşık 3-6 aydır. Çalışmalar, aşırı koltuk altı terlemesi için botoks kullanarak tedavi edilen hastaların koltuk altı terlemelerinde % 82 ila % 87’lik bir azalmaya sahip olduğunu göstermektedir.

Kimler Yaptırabilir?

Aşırı koltuk altı terlemesini önlemek amacıyla botoks yaptırmak için, en az 18 yaşında olmanız ve ağır veya ciddi koltukaltı terlemesi için son çözümün bu olması gerekir. İlk önce reçeteli kremler ve antiperspiranlar gibi seçenekleri araştırmalısınız

İşlem nasıl Uygulanır?

Hızlı ve etkili bir cerrahi olmayan prosedürdür. Enjeksiyonların uygulanması yaklaşık 10 ila 15 dakika sürer ve herhangi bir iyileşme süresi gerektirmez. Tedavi sırasında, koltuk altlarınızın hemen altına az miktarda botoks enjekte edilir. Prosedür ile çok az ağrı yaşanabilir ve hastalar hemen günlük normal aktivitelerine dönebilirler.

Sonuçlar Ne Kadar Sürer?

İlk seans botoks enjeksiyonları yapıldıktan sonra, hastalar 2 ila 4 gün gibi az bir zamanda sonuç alabilirler. Net sonuçlar tedaviden yaklaşık 2 hafta sonra görülecektir. Sonuçlar hastadan hastaya değişir. Bazı bireyler yılda sadece bir kez botoks enjeksiyonlarına ihtiyaç duyulurken, diğerleri ise 3 ila 6 ayda bir tedaviye ihtiyaç duyabilir.

Aşırı Terleme için Yararları

Aşırı koltuk altı terlemesini botoks ikle tedavi etmeyi seçen hastalarda aşağıdaki olumlu sonuçlar söz konusudur:

  • İşyerinde verimlilik artar.
  • Benlik saygısı ve kendine güven artar.
  • Sosyal faaliyetlere katılım oranı artar.
  • Kişi, romantik ilişkilere istekli olmaya başlar.
  • Fiziksel aktivite ve egzersiz miktarında artış yaşanır.
Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar