Lazerle Çil Tedavisi

Paylaş:

Bazı insanlar çillerin sevimli olduğunu düşünüyor. Diğer insanlar ise, çillerinden kurtulmak istiyor. Eğer çillerinden kurtulmak isteyen insanlardan biriyseniz, lazer tedavisi düşünebilirsiniz.

Çil Nedir?

Hangi çil tedavisinin sizin için en iyi olduğunu öğrenmek için çillerinizin neden oluştuğunu anlamanız gerekir. Çiller, ciltte küçük, kahverengi veya kırmızı beneklerin oluşmasıyla görülen bir tür güneş hasarıdır. Vücudun herhangi bir parçasında oluşabilir, ancak güneşe en çok maruz kalan bölgelerde, yani yüz ve kollarda yaygın görülür.

Çil, güneşten ya da solaryum cihazlarından salgılanan UV ışınlarına aşırı maruz kalmaktan kaynaklanır. Güneş ışınları cildinize çarptığında, UV B radyasyonu, melanin adı verilen koyu bir pigment üretmek için cildinizdeki melanosit adı verilen hücreleri tetikler. Bu pigment, güneş ışığını emerek sağlıklı cilt hücrelerini güneşin zararlı ışınlarından korur. Melanositler çok fazla melanin ürettiklerinde, pigment oluşur, birikir ve çil olarak bilinen kahverengi veya kırmızı bir benek yaratır.

Güneşe maruz kalan çiller kararır. Bu yüzden çiller, yaz aylarında daha fazla ortaya çıkıyor gibi görünür. Genellikle UV ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklanırken, iç faktörler de çil oluşumunda rol oynar. Genler ve cilt tipi, çil oluşumunu etkiler, soluk cilt tonlarına sahip olan bireyler en hassas kişilerdir.

Lazerle Çil Tedavisi

Çeşitli tedaviler çil görünümünü etkili bir şekilde azaltır. Tedaviler, hidrokinon ve retinod gibi cilt aydınlatıcı kremler,  pigmentasyon düzensizliklerini iyileştirmek için kimyasal peelingler, PRP , mezoterapi , IPL terapisi  ve Laseri içerir. Bu tedaviler optimal sonuçlar sağlamak için birbirleriyle bağlantılı olarak kullanılabilir. Bütün bu yöntemler çil oluşumunda etkili olmakla birlikte, güneş hasarını tedavi etmek ve çil görünümünü iyileştirmek için altın tedavi; lazerdir.

Lazerle Çil Tedavisi

Lazerin, güneş hasarının neden olduğu pigmentasyon düzensizliklerini etkili bir şekilde azalttığı ve büyük bir çil tedavisi olarak çalışabileceği klinik olarak kanıtlanmıştır. Kozmetik lazerdeki en son gelişmeleri kullanarak, lazerle cilt yenileme cildin kendi iyileşme sürecini tetiklemek için termal ısı ile cildin katmanlarına güvenli ve etkili bir şekilde nüfuz ederek çalışır. Kozmetik lazerler, çillerin ortaya çıkmasına neden olan melanin birikimini kırarak çil görünümünü azaltır.

Lazerle Çil Tedavisi Nasıl Etki Eder?

Tedavi sırasında lazer, çillerinizin özel rengini hedeflemek için ayarlanır. Lazer cilde güvenli bir şekilde nüfuz eder ve koyu pigment tarafından emilir. Pigment lazerin termal enerjisini emer ve ısınarak kırılır. Melanin parçalandıktan sonra, parçalar daha sonra vücut tarafından emilir ve yok olur.

Sonuçlar kişiden kişiye göre değişebilir ancak bazı hastalar için tek bir lazer tedavisinden sonra dahi sonuçlar görülebilir. Bununla birlikte, koyu çillerin genellikle tamamen azalması için 3 ila 5 seans gerekebilir.

Paylaş:
Benzer Yazılar