Lazerle siğil tedavisi

Paylaş:

Siğil, insan papilloma virüsünün (HPV) neden olduğu viral ve bulaşıcı bir hastalıktır. 100 den fazla HPV türü vardır. HPV, cildin dış tabakasındaki hücrelerin hızlı büyümesini uyarır. Çoğu durumda siğil parmaklarda, tırnakların yanında veya ellerde görülür. Bazı HPV tipleri ise genital bölgede siğile neden olabilir. Siğil, bulaşıcı olan HPV ile doğrudan temastan kaynaklanır. HPV, kişiden kişiye temasla ya da virüslü bir kişinin kullandığı bir nesne ile doğrudan temas yoluyla yayılabilir. Siğile neden olan virüs, siğilleri olan kişinin vücudundaki diğer yerlere yayılabilir.

Siğil Önlenebilir mi?


Eğer zaten siğilleriniz varsa, dokunmazsanız yayılmalarını engelleyebilirsiniz. Siğilleri bandajlarla örtebilirsiniz. Ayrıca ellerinizi olabildiğince kuru tutunuz çünkü nemli ortamlarda siğilin kontrol edilmesi daha zordur. Siğilin bulunduğu bölgeleri asla fırçalamamalı, kaşımamalı veya tıraş etmemelisiniz, çünkü bu virüsün yayılmasına neden olabilir. Siğillere dokunduktan sonra ellerinizi iyice yıkayın. Genital siğili önlemek için alabileceğiniz bazı önlemler şunlardır:

• Cinsel ilişkiden kaçınmak
• Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak
• Tek eşli olmak
• Görünür genital siğili olan herhangi biriyle cinsel ilişkiden kaçınmak

Siğilleriniz varsa, doktorunuz muhtemelen birkaç standart tedavi önerecektir. Topikal krem tedavileri, koter veya kriyoterapi ve lazer ile siğiller tedavi edilebilir

Lazer cilde, güçlü ışınlar gönderir. Cildinizdeki ince çizgilerin, kırışıklıkların, çillerin ve yaşlılık lekelerinin azaltılmasına ya da ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Pulsed Dye Lazer (PDL)


Lazer ışığı, siğilin içinde bulunan küçük damarlardaki kanı ısıtır ve damarları tahrip eder. Kan olmadan, siğil ölür ve düşer. Ayrıca lazerle uygulanan ısı da siğil oluşumuna neden olan virüse saldırabilir. Prosedür bittikten sonra, çok fazla ağrı hissetmezsiniz. 2 ila 4 haftada tamamen iyileşebilirsiniz.

Lazer tedavisi, idrar yolunuzdaki genital siğiller gibi, ulaşılması zor noktalara iyi gelebilir. Siğil sayısına ve nerede olduğuna bağlı olarak, doktorunuz tedavi uygulanan bölgeyi uyuşturabilir. Bazı doktorlar, lazer yönteminin diğer tedavilere kıyasla daha iyi çalıştığını düşünmektedir.

Karbondioksit lazer:

Bu ışık keskin bir bıçak kadar etkilidir. İlk olarak, doktorunuz siğilin üst kısmını kesmek için lazer kullanır. Daha sonra ışığı daha az odaklandırarak çalışır. Ayrıca siğile neden olan virüsü de etkileyebilir.

Erbium lazer:

Lazer daha küçük bir alanı hassas bir şekilde ısıtabilir, bu yüzden de çok fazla yara izi bırakmaz.

Lazer Sistemleri Nasıl Uygulanır?

Öncelikle siğil oluşan bölgeye, lazer ışınlarının daha iyi etki etmesi için özel bir krem sürülür ve daha sonra lazer uygulanır. Lazer bölgesel olarak, siğilin içindeki kan damarlarını kurutur ve böylece virüsün besin kaynağı ortadan kalkmış olur.

Tedaviden Sonra

Siğillere neden olan virüsü öldürmek mümkün olmadığından, yeniden siğil oluşabilir veya yeni yeni bölgelerde de çıkabilir. Genital siğil, kısmen nemli bölgelerde çıktığı için tekrarlama olasılığı diğerlerine nazaran daha yüksektir.

 

Paylaş:
Benzer Yazılar