PRP Saç Tedavisi

Paylaş:

PRP ( Platelet Rich Plasma), trombositten zengin plazma  demektir. Saç dökülmesi yaşayan erkek ve kadın hastalar için oldukça etkili, saç uzamasının uyarılmasını gerektiren hastalar için heyecan verici ve cerrahi olmayan bir tedavi seçeneğidir.

PRP tedavisinde, hastanın kendi kanı alınarak,  santrifüj denilen özel bir işlemden geçirilir.

Elde edilen bu plazmada yoğun trombositler (pıhtı hücreleri) ve lökositlerler (beyaz kan hücreleri)  mevcuttur. Plateletler veya diğer adıyla trombositler vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleridir.  Aktive olmuş trombositler ve lökositler, büyüme faktörleri salgılar. Büyüme faktörleri de kök hücrelerin göçünü ve çoğalmasını tetikler. Böylece dokuda yenilenme meydana gelir. Bu yöntemin en önemli avantajı hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riski taşımamasıdır.

Son bilimsel araştırmalar ve teknoloji, tıbbi topluluğa yeni yara ve doku iyileşmesi yöntemleri sunar. Bu bilimsel çalışmaların sonucunda PRP’nin kafa derisi, cilt ve saç stimülasyonu için doktor muayenehanelerinde yapılan tamamen doğal bir otolog tıbbi prosedür olduğunu söyleyebiliriz. Ağız cerrahisi, beyin cerrahisi, plastik ve kozmetik cerrahi, spor tıbbı ve ortopedi uzmanlık alanlarında tıbbi tedavi şekli olarak etkili olmuştur. Son 20 yıldır genel olarak olumlu ve başarılı sonuçlar ile bu branşlarda yaygın olarak kullanılmaktadır

Dermatolojik Cerrahi Dergisi’nde yayınlanan yakın tarihli bir çalışmada, Kore’deki doktorlar saç restorasyonunda PRP’nin klinik uygulamasını destekleyen veriler yayınlamışlardır. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nden yayınlanan tıbbi literatür, PRP tedavisinin güvenliğini ve kullanımını doğrulamaktadır. Saç tedavisi alanındaki kanıtlar saç çıkmasını teşvik etmek için umut verici bir tedavi seçeneği olarak PRP tedavisini desteklemektedir.

Prp Nasıl Uygulanır?

Kan, rutin kan testi yaptırıyormuş gibi alınır, santrifüj işlemi ile  ayrışmış olan plazma kısmı alınır . Bu sistem, kapalı bir steril sistemdir ve işlem sonrası trombositler normal kan değerlerine göre  daha fazla konsantre edilir. Saçlı deri temizlendikten sonra plazma hastanın derisine uygulanır. Hasta işlem sonrasında günlük yaşantısına devam eder

PRP, saç foliküllerinin çıkmasını teşvik eden birçok büyüme faktörü içerdiği için saç ekimi  öncesi,  saç ekimi esnasında ve ekim sonrası sonrası kullanılabilir.  Genellikle  3-4 ay boyunca ayda bir kere 3-4 seans tamamlanır, arkasından hastanın kliniğine ve uygulanma endikasyonuna göre 3-6 ayda bir devam edilir.

Bilimsel Olarak Prp

PRP, trombosit adı verilen ve kök hücrelerin ve diğer foliküllerin çevresindeki diğer hücreleri uyararak teorik olarak saçların çıkmasına neden olabilecek özel hücreler içerir. Bu özel platelet hücreler iyileşmeyi destekler, doku iyileşme ve yenilenme hızını ve derecesini hızlandırır, yaralanmalara ve yeni hücresel büyümenin oluşumuna tepki verir. PRP’nin saç restorasyonunda kullanılmasının birincil amacı, aktif olmayan veya yeni implante edilen saç köklerini aktif bir oluşma fazı için uyarmaktır.

Trombositlerin içinde glikojen, lizozom ve alfa granül gibi birçok hücre içi yapı vardır. PRP içindeki bu granüller, iyileşme ve onarım işlemi sırasında nihayetinde açığa çıkan pıhtılaşma ve büyüme faktörlerini içerir.

PRP İşe Yarıyor mu?

Bireysel sonuçlar her hastaya göre değişir. Hiçbir başarı garantisi verilemez, ancak PRP ön çalışmaları hastaların PRP tedavisine yanıt verebileceğini gösterir. PRP saç incelmesi için doğal saç folikülü uyarımı amacıyla potansiyel olarak gelişmekte olan cerrahi olmayan bir tedavi yöntemidir

Plateletler bizim kanımızda serbest halde dolaştığına göre neden yaşlanan dokuya kendiliklerinden gidip bu süreci başlatmıyorlar?

Aslında bunu belirli ölçüde yaparlar ancak genel olarak yaşlanmakta olan bir bedende tetikleme yeterince etkili olmaz. Bu nedenle plateletler özellikle yoğunlaştırılıp hedeflenen dokulara; yüze, boyuna, ellere ve diğer alanlara uygulanır.

PRP Tedavisi Ne Gibi Durumlarda Yapılmaz?

Ağır sigara, uyuşturucu ve alkol kullanımı öyküsü olan, trombosit disfonksiyonu sendromları, trombositopeni, hipofibrinogenaemia, hemodinamik instabilite, sepsis, akut ve kronik enfeksiyonlar, kronik karaciğer hastalığı, anti-koagülasyon tedavisi, kronik cilt hastalıkları, kanser, metabolik ve sistemik bozukluklar gibi tıbbi tanı konmuş kişilerde yapılmaz.

Prp tedaviisnin saç dökülmesinde kullanımı haricinde başka alanlarda da kullnılır mı?

Lazer / peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak,

Deride yılların ve UV ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak,

İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak,

İyileşmeyen yaraların tedavisinde

Peki Siz PRP Yaptırabilir misiniz?

PRP yıllardır diğer tıbbi ve cerrahi bölümlerde başarıyla kullanılmıştır. PRP kullanma kararı kişisel bir karardır ve dikkatli bir araştırma, değerlendirme ve bir doktora danıştıktan sonra yapılmalıdır. PRP güvenli ve doğaldır çünkü prosedür iyi hücreleri kafa derinizde yoğunlaştırır ve ihtiyaç duyduğu alana doğrudanenjekte eder. Başka bir insandan kan enfeksiyonu bulaşma şansı yoktur. PRP, kendi hücrelerinizin kullanılmasını gerektirir ve bağışıklık sisteminiz tarafından reddedilmez.

Diğer Tıbbi Tedaviler İle Kullanılır mı?

Kesinlikle. Genellikle, PRP tedavisi, cerrahi tedaviye uygun olmayan veya saç onarımı ameliyatını geciktirmek isteyen hastalar için önerilir. Cerrahi olmayan bir tedavi seçeneği olarak, Minoxidil ve DHT blokörleri ile birlikte PRP tedavisini; bu ilaçlarla tolere edilemeyen veya yan etki oluşturmayan hastalara önerebiliriz. Ayrıca mezoterapi ile kombine edilebilir, mikroiğlememe tekniği ile uygulanırsa onuçları daha başarılıdır

Aşağıdaki videoda örnek PRP tedavisini izleyebilirsiniz.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar