Q Switch Lazer ile Leke Tedavisi

Paylaş:

Q-Switch Lazer Nedir?

“Q-switch” terimi, lazer tarafından oluşturulan darbe tipini ifade eder. Sürekli lazer ışını yaratan ortak lazer atıcılardan farklı olarak, Q-switch lazer, saniyenin yalnızca milyarda biri kadar sürede lazer ışını darbeleri oluşturur. Lazerden gelen enerji kısa bir süre içinde yayıldığı için, enerji çok güçlü darbelere yoğunlaşır.

Güçlü, kısa atımların iki önemli faydası vardır. Birincisi, bu darbeler küçük mürekkep veya pigmentasyon parçalarını parçalamak, kolajen üretimini uyarmak veya mantarları öldürmek için çok güçlüdür. Bütün estetik lazerler bu uygulamalar için yeterli güce sahip değildir, bu yüzden Q-switch lazerler etkinliklerinden dolayı sıklıkla tercih edilir.

İkincisi, enerji sadece nanosaniye içinde deriye ulaştığı için, çevreleyen doku zarar görmez. Çevreleyen doku etkilenmezken sadece sorunlu bölge ısıtılır ve parçalanır. Darbenin kısalığı, bu lazerlerin istenmeyen yan etkilere neden olmadan akneyi tedavi etmesini sağlayan unsurdur.

Q-Switch Uygulamaları

Q-switch lazer, birçok uygulamada kullanılan güçlü ve ileri teknolojiye sahiptir. FDA ve diğer onaylama kuruluşlarının izni ile uygulanmaktadır. Aşağıdaki uygulamalar en yaygın kullanılanlardır:

  • Pigmentasyon (Akne lekeleri, yaşlılık lekeleri, güneş lekeleri, doğum lekeleri, çiller, benler vb.)
  • Cilt Gençleştirme (Yaşlanma belirtilerini tersine çevirmek için kolajen üretimini artırır)
  • Dövme Silme
  • Ayak Tırnağı Mantarı (onikomikoz tedavisi)

Prosedür Nasıl Uygulanır?

Tedavi sırasında, Q-switch lazer darbeleri doğrudan lezyon alanına uygulanır. Aşırı melanin içeren cilt hücreleri yoğun lazer enerjisini emer. Bu arada çevreleyen cilt dokusu da zarar görmez. Tedaviden sonra, alan iyileştikçe, bağışıklık sistemi renk pigmentlerini temizler ve daha açık, lekesiz bir cilt ortaya çıkarır.

Prosedür süresi tedavi edilen lezyonun büyüklüğüne bağlıdır. Büyük bir doğum lekesi birkaç dakika sürebilirken, bir yaşlanma lekesinin tedavi edilmesi için bir saniye geçmesi gerekebilir. Hastalar prosedür sırasında hafif ağrı yaşayabilir, ancak yan etkiler minimaldir.

Pigmentasyon Hakkında

Pigmentli lezyonlar dediğimiz çiller, benler, yaşlılık lekeleri, güneş lekeleri, akne izleri, doğum lekeleri, deri hücrelerinde aşırı melaninin neden olduğu koyu renkli bölgelerdir.

Çoğu pigmentli lezyon iyi huyludur, ancak bazıları kötü huylu cilt kanserlerinden olan  melanomlardır. Pigmentli lezyon lazer tedavisi sadece kozmetik amaçlı olduğu için, tüm pigmentli lezyonların tedavisi  mutlaka bir dermatolog tarafından yürütülmelidir.

Q-switch lazer akne için çözüm olabilir mi?

Akne izleri ve diğer pigmentasyon sorunları ile mücadele ediyorsanız, Q switch lazer tedavisi için iyi bir aday olabilirsiniz. Bu bir bilim kurgu filminden fırlamış garip bir silah gibi gözükse de, aslında sadece sivilcelere değil, dövme silme ve genel olarak cilt gençleştirmeye yönelik güzellik endüstrisinin favori tekniklerinden biridir.

Q-Switch lazeri neden akne için etkilidir?

Bu güçlü lazer enerjisi, akne izlerinde pigmentleri kırar. Akne bakterilerini harekete geçirir ve cildin yağ bezlerini daraltabilir. Aknede asıl mesele, gözeneklerin sebum ve ölü deri hücreleriyle tıkanmasıdır. Bununla birlikte, aşırı yağ üretimini kontrol etmek, özellikle etkili bir günlük temizlik rejimi ile desteklendiğinde akne riskini azaltabilir.

Q-switch lazerden neler bekleyebilirsiniz?

Sonuçlar akne veya yara izlerinin şiddetine bağlıdır, ancak % 90’a varan oranda renk değişikliği bekleyebilirsiniz. Doktorunuz, özellikle daha derin, daha koyu akne izleri ve lekeleri olması durumunda kaç seansa ihtiyacınız olabileceğini sizinle konuşacaktır.

Acı duyulur mu ve istirahat süresine ihtiyaç var mı?

Birçok hasta, yüzünde az miktarda sıcak batmalar hissedebilir. Hissedilen duygu tuhaf olabilir, ancak tolere edilebilir. Anında görülen yan etkiler açısından, işlemden hemen sonra kaybolan hafif kızarıklık yaşanır.

Tek başına yeterli bir tedavi midir?

Kombinasyon tedavleri kişinin tedavi edilecek bölgesinin durumuna göre değişir. Örneğin orta düzeyde ve yoğun aknesi olan bir kişi için beraberinde akne tedavileri de kullanılırken, sadece gözenek daraltılması tedavisinde q swich lazer tek başına etkili olacaktır.

Hafif lekelerde tek başına yeterli olurken, şiddetli lekelerde mezoterapi ve prp tedavisi ile kombine edilebilir

Ücreti Nedir?

Ücretlendirme şikayete, şikayet alanına, lezyon büyüklüğüne ve etkilenen hastanın cilt tipine bağlı olarak değişebilir. Seans ihtiyacına ve şikayete göre ücretlendirme yapılacaktır.

Paylaş:
Benzer Yazılar