Saç Mezoterapisi

Paylaş:

Saç dökülmesi hem erkekler hem de kadınlar için yaşlandıkça yaygınlaşır, ancak bu süreç, saçlarına önem verenler için süreci çok duygusal hale getirir. Bazıları bitkisel tedaviler veya reçeteli ilaçlar tercih ederken; bazıları yıllardır uygulan bir saç dökülmesi yöntemi olan mezoterapiyi deniyor. Peki mezoterapi, gerçekten faydalı mıdır? Bu yazıda yöntemin artıları ve eksileri hakkında ve mezoterapinin sizin için uygun olup olmadığı konusunda bilinçli bir şekilde karar vermenize yardımcı olacağız.

Mezoterapinin Tarihçesi

Mezoterapi bugün saç dökülmesi gibi estetik sorunlar için kullanılsa da, ilk olarak Dr. Michel Pistor, astım atağı geçiren bir ayakkabıcı ile karşılaştıktan sonra 1952’de mezoterapi uygulamıştır. Doktor, bir takip seansında, hastanın sağırlığının azaldığını ve tekrar duyabildiğini fark etmiştir. Dr. Pistor, hastanın kulağının yanında mezoterapi uygulamaya devam etti ve işitme duyusunun gelişmeye devam ettiğini gözlemledi.

Dr. Pistor devamında, çeşitli rahatsızlıkları olan hastalara benzer tedaviler uyguladı. Diğer doktorlar yöntemi denemeye karar verdi ve mezoterapi kullandı. Mezoterapi şu anda Amerika Birleşik Devletleri, Asya, Avrupa ve Güney Amerika’da saç dökülmesi tedavisi olarak yaklaşık 18.000 doktor tarafından kullanılmaktadır.

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi, vücudun belirli bir kısmına mikro enjeksiyonlar uygulanmasıdır. En yaygın uygulama, facial lifting, selülit ve saç dökülmesidir

Saç mezoterapi için, mikro enjeksiyonlar kafa derisine uygulanır. Bu nedenle ‘mezoterapi’ genel bir terimdir ve sadece saç dökülme tedavilerine özgü değildir. Bu mikro enjeksiyonların yüzeysel olduğu ve sadece cilde uygulandığı göz önüne alındığında, mezoterapi bir klinikte kolayca yapılabilen ve günlük aktivitelere hemen geri dönebileceğiniz bir cerrahi olmayan tedavidir.

Enjeksiyonlarda kullanılan maddeler tedavinin genel amacına bağlı olarak değişiklik gösterir. Herhangi bir sorunun tedavisi için ‘standart’ bir enjeksiyon yoktur. Saç dökülme terapileri söz konusu olduğunda, enjeksiyon içeriği genellikle saç oluşumunu tetiklediği düşünülen bileşenlerden oluşur. Bunlar, çeşitli vitamin ve mineraller ve ayrıca minoksidil gibi ilaçlar içerir.

Uygulama danışanın bireysel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlanır ve en çok ihtiyaç duyulan yere ilaç enjekte ederek çalışılır. Ayrıca mikro enjeksiyonların cilt üzerinde yarattığı deliklerin iyileşme sürecini tetiklediği de düşünülmektedir.

Saç Mezoterapisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Saç dökülmesi ya da kellik olarak bilinen alopesi, tüm dünyada en yaygın görülen sorunlardan biridir. Bu sorun her iki cinsiyet tarafından yaşanmaktadır, ancak saç dökülmesinin yoğunluğu ve sebebi farklıdır.

Saç Dökülmesi; kafa derisindeki kan dolaşımının zayıflığından, beslenme dengesizliklerinden , kansızlıktan, tiroit hastalıklarından, mevsim geçişlerinden, saçı yıpratan uygulamalardan ve DHT olarak bilinen bir hormonun fazlalığından kaynaklanabilir. Öncelikle saç dökülmesinin sebebi araştırılmalı, tedavi ona göre planlanmalıdır. Mezoterapi bu sorunları düzeltmek için kullanılabilir, kafa derisinin altına doğrudan verilen ilaçlar ve vitaminler dökülen saçların yeniden çıkması ve zayıf saçların güçlenmesi için kafa derisini uyarır.

Saç mezoterapisi, saç dökülmesi tedavisi için özel olarak tasarlanmıştır, çünkü çoğu saç dökülmesi sorunu, mezoderm veya cildin orta tabakasında mevcut olan koşullardan kaynaklanır. Tedavinin başarısı, doğru içerikli mezoterapi ürünlerinin doğru miktarlarda ve hedef alana uygun teknik ile verilmesine bağlıdır.

Mezoterapi, saç beslenmesi için gerekli vitamin ve minerallerin yaklaşık 2 mm derinlikteki saçlı deri altına uygulanmasıdır. . Enjekte edilen materyal, cildin orta tabakasını uyarır, saç foliküllerini hastanın ihtiyaçlarına göre uyarlanmış özel bir solüsyonla besler. Ayrıca cildin ana yapı taşlarından ikisi olan kolajen ve elastin üretimini de uyarır. Artan kolajen ve elastin seviyeleri, sağlıklı folikülleri destekleyebilen sağlıklı bir saç derisi oluşturur.

Her seans 30 dakika ya da daha kısa sürmektedir, hastalar tedaviden hemen sonra günlerine kaldıkları yerden devam edebilirler. Enjeksiyon bölgesini kapatmak veya korumak gerekmez ve bazı uygulamalar % 90’a varan başarı oranlarına sahiptir. Prp ve mikroiğneleme ile yapılan kombinasyon tedavileri ile daha kısa sürede daha hızlı sonuçlar alınır.

Saç Mezoterapisi Kimler İçin Uygundur?

Mezoterapi özellikle kadın telojen effluvium veya doğum sonrası saç dökülmesi olan kişiler için etkilidir. Erkekler için, özellikle saçları azalan veya ılımlı şekilde dökülen hastalar için en etkilidir.

Çoğu saç dökülmesi, bazı hormonların aşırı salgılanmasına ya da besin eksikliğine bağlıdır. Saç dökülmesinin sebebine bağlı olarak uygulama yapılmaktadır. Bunun için gerekli testler, tahliller ve incelemeler gerekmektedir. Tüm bu işlemlerin sonucunda hasta için en uygun olan içerik tercih edilecek ve saç mezoterapisi o şekilde uygulanmaya başlanacaktır.
Mezoterapi size yardımcı olabilir, çünkü binlerce kadının saçlarının yeniden çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Önceden Hazırlık Yapmak Gerekir Mi?

Önceden hazırlık yapılması gerekli değildir. Hasta belirlenen günde ve saatte uygulamanın yapılacağı klinikte ya da güzellik merkezinde bulunmalıdır. Daha sonra gereken hijyen koşulları yerine getirildiğinde işleme başlanır. Seanstan sonra hasta, günlük rutin düzenine çabucak geri dönebilir veya işine gidebilir.

Seans aralıkları ve yoğunluğu hastanın ihtiyacına ve durumuna göre değişebilir. Her hastada süreç farklı işler, dolayısıyla tedavi süreci, planlama ve doğru sonuç almak için uzmanınıza danışmanız gerekecektir.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar